Rinoplasti : 20 Yıllık deneyim!
Rinoplasti Clinic
+90 (534) 681 83 61 bilgi@rinoplasticlinic.com

Botoks ve Dolgu Nedir?

Botoks ve Dolgu Nedir? 

Güzellik ve estetik anlayışları her çağa göre farklılık gösteren, çoğunluğun uyduğu estetik kaygılar bütünüdür. İnsanlarda bulunan beğenilme arzusu, güzellik anlayışları değiştikçe farklılık göstererek yenilenir. Bu yenilenme, beraberinde ayak uyduran tıbbi bir birikim gerektirir. İnsanlık tarihi boyunca kadın erkek fark etmeksizin, güzelleşmeye ve yakışıklı olamaya çabaladık ve bu bakımdan birikimleri arttırdık. Şimdiki zamanın getirilerine ayak uydurabilen teknolojik ekipmana sahip olmayı başardık.  

Zamanın akıp gitmesi, teknolojimiz ile engel olamadığımız bir iki olgu arasına girmeyi başardı. Engellenemeyen zaman akımı ve dolayısıyla yaşlanma, beraberinde kırışık bir cilt getirerek, zamana meydan okumak isteyen insanlara karşı koymaktadır. Zamanın ötesinde ruhların, zamanın ötesinde görünümlere kavuşmasında yardımcı olan, kırışıklık karşıtı uygulamaya botoks denmektedir. Botoks ve dolgu arasında bulunan ince fark çoğu insanın kafasını karıştırır. Dolgu, fazlaca derin olan kırışıklarda uygulanırken, botoks ince kırışıklık çizgilerinde kullanılmaktadır. Mimik kullanımı kaynaklı oluşan kırışıklıkların çözümünde uygulanan teknik botokstur. Dolgu ise oluşumu daha geçmişe dayanan ve derinleşmiş kırışıklıkların giderilmesinde veya darbeye dayalı yüz deformasyonlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.  

Botoks Nedir?  

Botoks, ameliyatsız olarak uygulanabilen estetik bir operasyondur. Gülmek veya kızmak gibi duygular dolayısıyla günlük yaşamda sıkılıkla kullanılan mimiklerin neden olduğu kaz ayakları, ince kırışıklıklar gibi problemlerin en etkili ve acısız çözümüdür. Mimikler dışında boyunda da sıklıkla kullanılan botoks işlemi 10 ila 15 dakika arasında uygulanma süresine sahiptir. İşlem sırasında anestezi kullanılmaz. Uygulama esnasında acı ve ağrı hissedilmez. Hasta işlem sonrası hemen günlük yaşantısına dönebilir. Botoksun tam anlamıyla etkili olması için 5 ila 7 gün geçmesi gerektiği bilinmektedir. Bu süreç boyunca yüzlerine botoks yaptırmış olan hastaların, yüz üstü uyumamaları önerilir. Bunların yanı sıra, mimiklerin kullanımı dolayısıyla düşen kaşların kaldırılmasında, ameliyatsız uygulanan bu çözüm etkin olarak kullanılmaktadır.  

Botoks uygulamasının yaygın olarak kullanıldığı bölge yüz bölgesidir. Yüzde uygulama alanları, alın bölgesindeki kızgınlık çizgileri, göz etrafı kırışıklıkları, kaz ayakları, kaş etrafı ve burun etrafıdır. Ağız çevresinde, genellikle üst dudak kırışıklıklarında kullanılan bu yöntem, hastaları olduklarından genç göstermektedir. Botoks temel olarak, uygulandığı bölgede mimik kullanımını engelleyerek, kırışıklık oluşumuna mahal vermeyen bir enjektedir. Bu sayede, yüz estetiğini bozan kırışıklık çizgileri, yok olmakta ve uzun bir süre belirmemektedir. Botoks, estetik operasyonlar dışında medikal bir kimlikte, migren ağrıları veya diş gıcırdatması tedavisinde de kullanılır. Genel uygulanma zamanında bir yaş sınırı bulunmayan bu operasyon, hamilelere veya kas hastalıkları bulunan insanlara uygulanamamaktadır. Botoks uygulamasının, yüz kırışıklıları üzerinde kullanımı ardından kalıcılığı ortalama 4 ile 6 ay arasında değişebilir. Sürekli olarak yapılan botoks enjektelerinde kalıcılık süresi 10 aya kadar uzayabilmektedir.

Dolgu Nedir?  

Estetik alanda kullanılan dolgu, insan vücudunda etkin olarak bulunan proteinlerden biri olan, hyalüronik asiti içeren jel bir içeriktir. Dolgu uygulanma alanı, gözaltı morluklarının tedavisi gibi alanları kapsar. Dolgu botoksun aksine, kırışıklık tedavisi gibi durumlardan ziyade, yüz etrafında çökmüş alanların normal görünümüne kavuşturulmasında kullanılır. Dolgunun uygulanabileceği alanlar, gözaltı çöküntüleri ve morlukları, yanak dolgunlaştırma, dudak büyütme, burnun ameliyatsız şekillendirilmesi ve çene bölgesinin onarılması gibi alanlardır. Ameliyat gerektirmeyen bu uygulama, acısız ve ağrısız estetik müdahalelerle, yüzlerindeki bazı bölgelerin hacmini arttırmak isteyen hastalar tarafından sıklıkla tercih edilir. Bu operasyon, botoks gibi enjekte edilerek uygulanmaktadır. 15 ila 20 dakika arasında değişebilen uygulama süresince, lokal anestezi kullanımı oldukça yaygındır. Lokal anestezi altında acı veya ağrı hissedilmemektedir. Operasyon ardından hasta, günlük yaşantısına rahatlıkla dönebilir. Dolgu enjektesinin etkisi, 1 hafta gibi bir dönemde kendisini tam anlamıyla gösterir. Kullanım süresi ise 1 ila 2 yıldır. Uygulama alanlarına, doktorunuzun tavsiye ettiği saatlere kadar su değdirmemeniz önem arz eder.  

Dolgu ve botoks işlemleri sonrası, uygulama alanının ovuşturulmaması önerilmektedir. Uzman estetisyenlerimiz tarafından uygulanacak olan botoks ve dolgu işlemleri ile sizlerde zamana meydan okuyabilirsiniz. Acısız ve ağrısız ufak işlemlerle, özgüveniniz pekişsin ve kendinizi sevin!  

 

Rinoplasti Clinic. Tüm yüz ve burun estetiği hizmetleri için buradayız.

Hizmetlerimiz

Çalışma saatlerimiz

  • Hafta içi 09:00 - 18:00
  • Cumartesi 09:00 - 14:00
  • Pazar Kapalı