Rinoplasti : 20 Yıllık deneyim!
Rinoplasti Clinic
+90 (534) 681 83 61 bilgi@rinoplasticlinic.com

Kepçe Kulak Estetiği Otoplasti Nasıl Yapılır?

Kepçe Kulak Estetiği Otoplasti Nasıl Yapılır?

Kulaklarımız insanlar için en önemli duyu organlarından birisi olması, aynı zamanda harika bir yapıda olmalarını da gerektirmiştir. Ancak genetik olarak bazı insanlarda kulaklarda oluşan deformite durumu, özellikle sosyal çevrede, arkadaş çevresinde veya iş yaşamında kişinin özgüvenini etkilemektedir. Bu durum, kişinin kulaklarının şeklinden çekinmesine ve sosyal olarak özgüvenin düşmesine neden olur. Ardından psikolojik olarak rahatsızlıklara kadar varabilen bir süreci başlatır. Otoplasti yani kepçe kulak estetiği sayesinde bu durum artık sorun olmaktan çıkarak rahatlıkla çözülebilmektedir. Bu durumu yaşayan her yıl yüzlerce kişi, kulaklarında doğuştan oluşmuş deformasyonu en iyi şekilde çözebilmektedir.

Ameliyatlar genel olarak;

  • Kulakta orantısız büyüklük ve küçüklük varsa
  • Baştaki konumunun düzgün olmaması veya kötü yerleşmesi ile
  • Dışa doğru oluşan kepçelik durumu varsa
  • Yaralanma sonucunda deformasyona uğramış kulaklar varsa
  • Kulak şeklinden ötürü saç toplama yapılamıyorsa

Bu gibi nedenlerden ötürü kepçe kulak estetiği yapılabilir. Ameliyatlar genel olarak 1-1.5 saat kadar sürmektedir. Çocuk yaştaki bireylerde genel, yetişkinlerde lokal anestezi uygulanarak yapılır. Kulak olması gereken açıya getirilerek kıkırdak şekillendirilir. Hastalar anestezi türüne göre aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir.

İlk aşamalarda şişlik ve morluklar oluşabilir. Doktorun önerdiği şekilde bakımlar yapılmalıdır. Genelde ameliyattan sonra bandaj kullanılmaktadır. Eriyen dikişler kullanıldığı takdirde dikişler alınmaz. 2 hafta kadar sonra gözle görülür şekilde fark ortaya çıkarılır. Kalıcı bir iz oluşumu sadece kulağın arkasında oluştuğunda ve pek görünür olmadığından problem olmamaktadır. Kulakların düzeltilmesi kalıcıdır ve dışarıdan bir müdahale olmadığı sürece herhangi bir şekilde değişim söz konusu değildir.

Bu gibi özellikleri nedeniyle Otoplasti yani kepçe kulak ameliyatı son yılların en fazla tercih edilen estetik ameliyat türü olmuştur. Sorunsuz bir şekilde ilerlemesi, rahatlıkla taburcu olma ve iyileşme süresinin kısalığı da tercihte rol oynamaktadır. Hastayı dinleyen ve kişiye özel tedavi uygulayan bir doktor da her zaman başarılı sonuçlar alınmasını sağlar.

Kepçe Kulak Estetiğinin Önemi

Her birey, sosyal çevresinde özgüvenli ve güçlü görünmek ister. Bu durumdan ötürü de vücutta oluşan pek çok deformasyon eğer ki en fazla görünen yerlerden biri olan baş bölgesinde ise özgüven kayıplarına neden olur. Özellikle tarihte bu durumdan muzdarip kişiler toplumlardan dışlanmış, hor görülmüş, ezilmiş veya alay konusu olmuştur.

Özellikle kadınlarda ve küçük yaştaki çocuklarda kepçe kulaktan kaynaklı psikolojik problemler oldukça fazladır. Kulakların sürekli olarak gizlenmesi ihtiyacı da bu durumdaki rahatsızlıktan kaynaklanır. Başarılı cerrahi tekniklerin ve uzman doktorların da yardımıyla kulakların güzel görünüme kavuşması kolaylaşmış ve risksiz bir hal almıştır. Modern tıp teknikleri psikoloji alanına da yardımcı olacak şekilde bu durumu da bertaraf eder. Artık modern tıp ile insanların bu durumdan oluşan psikolojik sıkıntıları giderilmektedir.

 

 

Rinoplasti Clinic. Tüm yüz ve burun estetiği hizmetleri için buradayız.

Hizmetlerimiz

Çalışma saatlerimiz

  • Hafta içi 09:00 - 18:00
  • Cumartesi 09:00 - 14:00
  • Pazar Kapalı