+90 (534) 681 83 61 bilgi@rinoplasticlinic.com

İletişim Bilgileri

Yalı mahallesi 6507 Sk. No:5 Kat:3 Daire:6 Atakent Karşıyaka İzmir

+90 (534) 681 83 61

bilgi@rinoplasticlinic.com

İzmir Burun Estetiği

Günümüzde modern tıbbın verdiği çareler insan hayatına en iyi katkıyı sunuyor. Tıbbın yaşadığı bu değişime ayak uydurabilen tüm sağlık çalışanları, artık daha rahat ve kısa sürede operasyonları gerçekleştirebiliyor. Bu şekilde tüm işlemleri hızlı bir şekilde yapabilen doktorlar ve sağlık personellerine son teknoloji ürünü cihazlar da yardımcı oluyor. Özellikle son yıllarda estetik ameliyatlar son teknolojinin kullanımıyla oldukça güzel bir şekilde sonlandırılıyor. Sorunsuz geçen bir estetik ameliyatın temelinde de elbette doktorların hünerleri ve kabiliyetleri de devreye giriyor. Ancak en önemlisi de sağlık kurumunun kullandığı teknolojinin seviyesidir.

Rinoplasti, genel olarak burun estetiğine verilen isimdir. Yüzümüz, sosyal hayatımızda ve tüm hayatımızda bizi dışarıya karşı gösteren ilk bölgedir. Bu bölgemizde olan herhangi bir sorun, direkt olarak sosyal hayatımızı da etkiler. Rinoplasti, özellikle burun bölgesinde olan sorunları düzelterek buruna düzgün bir görüntü oluşturur. Bölgede bulunan bozukluğun estetik ameliyatla ortadan kaldırılması neticesinde hem sağlıklı soluk alıp verme hem de istenilen burun görüntüsüne sahip olabilir.

NEDEN RİNOPLASTİ YAPTIRILIR?

Rinoplasti ameliyatlarının asıl amacı yüzünüzde burun bölgesinde oluşan sorunları düzeltmektir. İster sonradan ister doğuştan olsun, burun bölgesindeki deformasyonlar gündelik hayatı hem sosyal açıdan hem de sağlık açısından olumsuz etkiler. Burun nefes almak için birincil organdır ve beyin gibi diğer organlara direkt hizmet eder. Alınan nefesin kalitesi ve büyüklüğünün iyi olması, gündelik hayatta daha iyi hissetmenizi ve enerjik olmanızı sağlar. Tüm bunların yanında estetik kaygılar da elbette önemlidir. Rinoplasti nedir denildiğinde ilk akla gelen her zaman için estetik kaygılardır.

Burnun yeniden şekillendirilmesi ve yapılandırılması sırasında fonksiyonları da dikkate almak gerekir. Burnun işlevini kaybetmemesi ve herhangi bir zarar oluşmaması durumuna karşı doktorlar titizlikle müdahale etmektedir. Hastanın ve cerrahın beklentilerinin ortak paydada buluşması ile çok rahatlıkla ameliyatlar yaptırılabilir.

RİNOPLASTİ ZARARLI MIDIR?

Kişinin anatomik yapısı, kemik ve iskelet durumu, genel sağlık durumu, yaşı ve sigara içip içmeme durumu genel olarak rinoplasti ameliyatları için önem teşkil eder. Eğer bu gibi durumlar hakkında eksik veya hatalı bilgi verildiyse ameliyatlarda sorun çıkması kaçınılmazdır. Tüm bunların yanında zor bir ameliyat olduğunu da söylemek gerekir. Yüz estetik ameliyatları içerisinde rinoplasti ameliyatları zor kategorisindedir.

RİNOPLASTİ İYİLEŞME SÜRESİ NEDİR?

Burun estetiği ameliyatları zor olmasına rağmen hastalar oldukça kolay bir şekilde normal hayatına dönebilmektedir. İyileşme süreci operasyonun boyutuna göre değişmekle birlikte normal bir operasyon sonrasında genellikle 4-6 saat içerisinde hasta ayağa kalabilecek seviyeye gelir. Bulantı, kusma veya farklı bir şikâyet yok ise yemek yemeğe başlayabilir. Bazen aynı gün içerisinde taburcu edilebilirken bazen de 1 gün boyunca müşahede altında tutulabilir. Tamponlar 1-2 gün içinde, burun içerisine yerleştirilen kalıp ise 1 hafta sonra çıkartılır.

RİNOPLASTİ NASIL YAPILIR?

Günümüzde modern tıbbın sağladığı gelişmeler neticesinde çok hızlı bir şekilde ameliyatlar gerçekleşebiliyor. Bu şekilde hızlı bir ameliyat, aynı zamanda normal hayata dönüşü de oldukça hızlandırıyor. Sorunsuz, rahat ve iyi bir ameliyat olmanın başlangıcı da elbette modern tıbbın sağladığı gelişmelerden geçiyor. Bunu da etkileyen en önemli faktör de doktorların deneyimidir. Doktorların tecrübeli olması ve rinoplasti ameliyatlarında tecrübeli olması da oldukça etkilidir.

Cerrahi bir uygulama olarak rinoplasti, her yıl yüzbinlerce kişinin başvurduğu bir estetik ameliyat uygulamasıdır. Burun, vücudumuzda ön planda olan en önemli organlarımızdan birisidir. Nefes alımı ve hücrelerin oksijen ihtiyacı direkt olarak burundan sağlanır. Burunlarda zaman içerisinde veya doğuştan oluşan deformasyonlar ve sorunlar, mevcut görünüme zarar verir. Bu durumun psikolojik etkileri de elbette kişiye zarar verebilmektedir. Özgüven olarak ve fiziksel olarak rahatsızlık duyulması oldukça fazla görülen sorunlardan bir kaçıdır.

RİNOPLASTİ NASIL UYGULANIR?

Cerrahi uygulama olarak rinoplasti ameliyatında anestezi yöntemi uygulanır. Rinoplastide yapılan kesilerin büyük çoğunluğu gözle görülmesi mümkün olmayan burun içindeki alanlarda yapılır. Bazı uygulamalarda ise cerrahi kesi, delikleri birbirinden ayıran orta kısımdan yapılmaktadır. İçerisinde kıkırdak ve kemik unsurlarının alınmasıyla iç yapı düzenlenir.

Ameliyat bitiminde burnun içerisine kanamaları önlemek adına tampon yerleştirilir. Tampon daha sonra çıkartılır. Burun kanatlarına ameliyat sonrasında bant uygulaması da yapılır. Burun ateli ise ortalama 7 gün sonra da çıkartılır. Morluk ve şişliklerin oluşması oldukça doğaldır. Bu morluk ve şişlikler hemen hemen 2 hafta içerisinde tamamen kaybolur.

RİNOPLASTİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Burnun kemik ve kıkırdağının yeniden şekillendirilmesi güvenli ve herhangi bir komplikasyona yol açmamaktadır. Yüzün diğer kısımlarıyla estetik olarak uyum sağlayan bir burun ameliyatı uygulaması olarak rinoplasti, estetik açıdan da oldukça önemlidir. Burun üzerinde hoş durmayan bir kemer, içerisinde burnun sürekli tıkanmasına neden olan kemik ve et gibi unsurları yok ederek daha rahat etmenize olanak sağlar.

Burnun görünümünün değişmesiyle başlayan özgüven kazanımı, aynı zamanda sağlığınıza da etki sunar. Sağlığınıza yaptığı olumlu etkileri, oksijen alımında veya spor yaparken çok rahatlıkla görmek mümkündür. Özellikle sürekli üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarını yaşayan kişiler, rinoplasti ameliyatları sonrasında hasta olma riskleri de azalmıştır.

ESTETİK AÇIDAN RİNOPLASTİ AMELİYATI

Estetik ameliyatlar, vücutta oluşmuş olan deformasyon ve komplikasyonları düzelten, daha iyi bir görünüm vermeyi amaçlayan bir dizi ameliyatlara denir. Estetik cerrahlar, bu konuda uzmanlaşmış kişilerdir. Estetik cerrahların yüz bölgesinde uzmanlaşan cerrahları da rinoplasti ameliyatında oldukça etkilidir. Genel olarak hasta ile cerrahın isteklerinin birbiriyle uyuşması ameliyat öncesi önemlidir. Tamamen estetik kaygılarla ameliyat olmak isteyen hastaların öncelikle doktor tarafından muayene edilmesi gereklidir. Hastanın yaşı, cinsiyeti, daha önce geçirdiği ameliyatlar ve boy kilo gibi özellikler de bu durumda değerlendirilir.