+90 (534) 681 83 61 bilgi@rinoplasticlinic.com

Rinoplasti Nedir?

Rinoplasti Nedir?

Günümüzde modern tıbbın verdiği çareler insan hayatına en iyi katkıyı sunuyor. Tıbbın yaşadığı bu değişime ayak uydurabilen tüm sağlık çalışanları, artık daha rahat ve kısa sürede operasyonları gerçekleştirebiliyor. Bu şekilde tüm işlemleri hızlı bir şekilde yapabilen doktorlar ve sağlık personellerine son teknoloji ürünü cihazlar da yardımcı oluyor. Özellikle son yıllarda estetik ameliyatlar son teknolojinin kullanımıyla oldukça güzel bir şekilde sonlandırılıyor. Sorunsuz geçen bir estetik ameliyatın temelinde de elbette doktorların hünerleri ve kabiliyetleri de devreye giriyor. Ancak en önemlisi de sağlık kurumunun kullandığı teknolojinin seviyesidir. 

Rinoplasti, genel olarak burun estetiğine verilen isimdir. Yüzümüz, sosyal hayatımızda ve tüm hayatımızda bizi dışarıya karşı gösteren ilk bölgedir. Bu bölgemizde olan herhangi bir sorun, direkt olarak sosyal hayatımızı da etkiler. Rinoplasti, özellikle burun bölgesinde olan sorunları düzelterek buruna düzgün bir görüntü oluşturur. Bölgede bulunan bozukluğun estetik ameliyatla ortadan kaldırılması neticesinde hem sağlıklı soluk alıp verme hem de istenilen burun görüntüsüne sahip olabilir. 

Neden Rinoplasti Yaptırılır?

Rinoplasti ameliyatlarının asıl amacı yüzünüzde burun bölgesinde oluşan sorunları düzeltmektir. İster sonradan ister doğuştan olsun, burun bölgesindeki deformasyonlar gündelik hayatı hem sosyal açıdan hem de sağlık açısından olumsuz etkiler. Burun nefes almak için birincil organdır ve beyin gibi diğer organlara direkt hizmet eder. Alınan nefesin kalitesi ve büyüklüğünün iyi olması, gündelik hayatta daha iyi hissetmenizi ve enerjik olmanızı sağlar. Tüm bunların yanında estetik kaygılar da elbette önemlidir. Rinoplasti nedir denildiğinde ilk akla gelen her zaman için estetik kaygılardır.  

Burnun yeniden şekillendirilmesi ve yapılandırılması sırasında fonksiyonları da dikkate almak gerekir. Burnun işlevini kaybetmemesi ve herhangi bir zarar oluşmaması durumuna karşı doktorlar titizlikle müdahale etmektedir. Hastanın ve cerrahın beklentilerinin ortak paydada buluşması ile çok rahatlıkla ameliyatlar yaptırılabilir.

Rinoplasti Zararlı Mıdır?

Kişinin anatomik yapısı, kemik ve iskelet durumu, genel sağlık durumu, yaşı ve sigara içip içmeme durumu genel olarak rinoplasti ameliyatları için önem teşkil eder. Eğer bu gibi durumlar hakkında eksik veya hatalı bilgi verildiyse ameliyatlarda sorun çıkması kaçınılmazdır. Tüm bunların yanında zor bir ameliyat olduğunu da söylemek gerekir. Yüz estetik ameliyatları içerisinde rinoplasti ameliyatları zor kategorisindedir. 

Rinoplasti İyileşme Süresi Nedir?

Burun estetiği ameliyatları zor olmasına rağmen hastalar oldukça kolay bir şekilde normal hayatına dönebilmektedir. İyileşme süreci operasyonun boyutuna göre değişmekle birlikte normal bir operasyon sonrasında genellikle 4-6 saat içerisinde hasta ayağa kalabilecek seviyeye gelir. Bulantı, kusma veya farklı bir şikâyet yok ise yemek yemeğe başlayabilir. Bazen aynı gün içerisinde taburcu edilebilirken bazen de 1 gün boyunca müşahede altında tutulabilir. Tamponlar 1-2 gün içinde, burun içerisine yerleştirilen kalıp ise 1 hafta sonra çıkartılır.